ARFS-3001-24
ARFS-3001-24
Part Number: ARFS-3001-24
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Aras Power Technologies
Description: AC/DC CONVERTER 24V 30W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Power (Watts) 30W
  • Voltage - Output 1 24V
  • Minimum Load Required No
  • Current - Output 1 1.25 A
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 87%
  • Standard Number 60950-1
  • Features PFC, Standby Output, Universal Input
  • Approval Agency CB, cTUVus
  • Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.04" H (101.6mm x 50.8mm x 26.5mm)