ARFL-2011-12S
ARFL-2011-12S
Part Number: ARFL-2011-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Aras Power Technologies
Description: AC/DC CONVERTER 12V 200W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Efficiency 90%
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Voltage - Output 5 -
  • Power (Watts) 200W
  • Standard Number 60950-1
  • Current - Output 1 16.7 A
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.6mm)