AR06BTC1503A
AR06BTC1503A
Part Number: AR06BTC1503A
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Viking Tech
Description: RES SMD 150K OHM 1/8W 1206
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Resistance 150 kOhms
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package 1206
  • Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
  • Power (Watts) 0.125W, 1/8W
  • Tolerance ±0.1%
  • Temperature Coefficient ±25ppm/°C
  • Composition Thin Film
  • Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)