AR05BTC6812
AR05BTC6812
Part Number: AR05BTC6812
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Viking Tech
Description: RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0805
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Power (Watts) 0.1W, 1/10W
  • Resistance 68.1 kOhms
  • Tolerance ±0.1%
  • Temperature Coefficient ±25ppm/°C