AQF80-12S
AQF80-12S
Part Number: AQF80-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 80W AC/DC Converter, 12V Out
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Power (Watts) 80W
  • Voltage - Output 1 12V
  • Minimum Load Required No
  • Features Universal Input
  • Efficiency 89.5%
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
  • Standard Number 62368-1
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
  • Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm)