APTR3216SF3C-100MAV
APTR3216SF3C-100MAV
Part Number: APTR3216SF3C-100MAV
Product Classification: LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Manufacturer: Kingbright
Description: 3.2X1.6MM HIGH RADIANCE & HIGH S
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Qualification -
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Orientation Top View
  • Type Infrared (IR)
  • Current - DC Forward (If) (Max) 100mA
  • Wavelength 940nm
  • Viewing Angle 140°
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If 8mW/sr @ 100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.55V