APT1608SEC/J3-PRV
APT1608SEC/J3-PRV
Part Number: APT1608SEC/J3-PRV
Product Classification: LED Indication - Discrete
Manufacturer: Kingbright
Description: 1.6X0.8MM RED SMD LED
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
  • Current - Test 20mA
  • Color Red
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • Lens Color Colorless
  • Lens Transparency Clear
  • Lens Style Rectangle with Flat Top
  • Viewing Angle 120°
  • Configuration Independent
  • Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
  • Wavelength - Dominant 625nm
  • Wavelength - Peak 640nm
  • Millicandela Rating 1300mcd
  • Lens Size 1.20mm x 0.80mm
  • Height (Max) 0.75mm