APS-4000C-110V Input
APS-4000C-110V Input
Part Number: APS-4000C-110V Input
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Matrix Technology Inc.
Description: 1200VA 45Hz-250Hz, 110VAC Input
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Display Type LED
  • Number of Characters 4
  • Current - Output 0 ~ 10A
  • Voltage - Supply 110VAC
  • Voltage Regulation - Line 10mV
  • Type Bench (AC to AC)
  • Size / Dimension 16.929" L x 14.370" W x 5.906" H (430.00mm x 365.00mm x 150.00mm)
  • Voltage - Output 0 ~ 150VAC, 0 ~ 300VAC
  • Features Key Lock Function, Memory, Programmable, RS232 Port
  • Voltage Regulation - Load 1%
  • Current Regulation - Line 1mA
  • Current Regulation - Load 1%