APIM252010SB6R8MT
APIM252010SB6R8MT
Part Number: APIM252010SB6R8MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Arlitech Electronic Corp.
Description: SMD POWER INDUCTORS 252010 6.8UH
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Inductance 6.8 µH
  • DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current Rating (Amps) 1.4 A
  • Current - Saturation (Isat) 1.9A