APIM252010SB100MT
APIM252010SB100MT
Part Number: APIM252010SB100MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Arlitech Electronic Corp.
Description: SMD POWER INDUCTORS 252010 10UH
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Inductance 10 µH
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Current Rating (Amps) 950 mA
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current - Saturation (Isat) 1.4A
  • DC Resistance (DCR) 560mOhm Max