APIM160808SB1R0MT
APIM160808SB1R0MT
Part Number: APIM160808SB1R0MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Arlitech Electronic Corp.
Description: SMD POWER INDUCTORS 160808 1.0UH
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Current Rating (Amps) 1.8 A
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
  • Inductance 1 µH
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • Current - Saturation (Isat) 2.6A