APIM160808SB100MT
APIM160808SB100MT
Part Number: APIM160808SB100MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Arlitech Electronic Corp.
Description: SMD POWER INDUCTORS 160808 10UH
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Inductance 10 µH
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Current Rating (Amps) 450 mA
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
  • Current - Saturation (Isat) 700mA
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)