AOCH05-12S
AOCH05-12S
Part Number: AOCH05-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 5W AC/DC Power Module, 12V Out
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 1 12V
  • Package / Case 5-DIP Module
  • Type Enclosed
  • Efficiency 81%
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features OVP, SCP
  • Current - Output (Max) 420mA
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Line Regulation ±0.2%
  • Load Regulation ±0.5%
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Size / Dimension 1.46" L x 1.08" W x 0.69" H (37.0mm x 27.5mm x 17.5mm)
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC