AOC160128B0-1.69W
AOC160128B0-1.69W
Part Number: AOC160128B0-1.69W
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Orient Display
Description: 1.69" color OLED 160x128
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Backlight Without Backlight
  • Interface SPI
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Display Mode -
  • Dot Pitch -
  • Display Type OLED - Passive Matrix
  • Dot Pixels 160 x 128
  • Touchscreen Non-Touch
  • Viewing Area 33.60mm W x 27.00mm H
  • Diagonal Screen Size 1.69" (42.93mm)