ANT-900-RP-2-A
ANT-900-RP-2-A
Part Number: ANT-900-RP-2-A
Product Classification: RF Antennas
Manufacturer: Datawave LLC
Description: RF ANT 900MHZ WHIP TILT RP-SMA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ingress Protection -
  • Return Loss -
  • RF Family/Standard General ISM
  • Frequency Group UHF (300MHz ~ 1GHz)
  • Number of Bands 1
  • Termination RP-SMA Male
  • Mounting Type Connector Mount
  • Antenna Type Whip, Tilt
  • VSWR 1.5
  • Power - Max 30 W
  • Gain 2.1dBi
  • Frequency (Center/Band) 900MHz
  • Applications ISM
  • Frequency Range 880MHz ~ 960MHz
  • Height (Max) 4.528" (115.00mm)