ANE-M-500A
ANE-M-500A
Part Number: ANE-M-500A
Product Classification: Fuses
Manufacturer: OptiFuse
Description: Ignition Prot Limiter, 125V 500A
  • Operating Temperature -
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Fuse Type Automotive
  • Current Rating (Amps) 500 A
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 6kA
  • Approval Agency cURus, UL 248, ISO, SAE
  • Size / Dimension 3.190" L x 0.880" W x 0.270" H (81.03mm x 22.35mm x 6.86mm)