ANE-M-225A
ANE-M-225A
Part Number: ANE-M-225A
Product Classification: Fuses
Manufacturer: OptiFuse
Description: Ignition Prot Limiter, 125V 225A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Response Time Fast Blow
  • Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
  • Mounting Type Bolt Mount
  • Fuse Type Automotive
  • Current Rating (Amps) 225 A
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 6kA
  • Approval Agency cURus, UL 248, ISO, SAE
  • Size / Dimension 3.190" L x 0.880" W x 0.270" H (81.03mm x 22.35mm x 6.86mm)