ANCH50-12S
ANCH50-12S
Part Number: ANCH50-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 50W AC/DC Power Module, 12V Out
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 89%
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features OVP, SCP
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Line Regulation ±0.2%
  • Current - Output (Max) 4.167A
  • Load Regulation ±2.5%
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Size / Dimension 2.92" L x 1.85" W x 0.91" H (74.2mm x 47.0mm x 23.1mm)
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC