AMELH6060S-100MT
AMELH6060S-100MT
Part Number: AMELH6060S-100MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 10 UH 9.5A 19.6MOHM
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Inductance 10 µH
  • Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Package / Case Nonstandard, 2 Lead
  • Current Rating (Amps) 9.5 A
  • Current - Saturation (Isat) 8.2A
  • Material - Core Metal Composite
  • Size / Dimension 0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
  • DC Resistance (DCR) 19.6mOhm Max