AMELH6030S-2R2MT
AMELH6030S-2R2MT
Part Number: AMELH6030S-2R2MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 2.2 UH 13A 10.2MOHM
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Inductance 2.2 µH
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 13A
  • Package / Case Nonstandard, 2 Lead
  • Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
  • Current Rating (Amps) 13 A
  • Material - Core Metal Composite
  • DC Resistance (DCR) 10.2mOhm Max
  • Size / Dimension 0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)