AMELH6020S-2R2MT
AMELH6020S-2R2MT
Part Number: AMELH6020S-2R2MT
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 2.2 UH 11.5A 14.4MOHM
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Shielding Shielded
  • Inductance 2.2 µH
  • Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 10A
  • Package / Case Nonstandard, 2 Lead
  • Material - Core Metal Composite
  • Current Rating (Amps) 11.5 A
  • DC Resistance (DCR) 14.4mOhm Max
  • Size / Dimension 0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)