AMA42DC2-150280MGY
AMA42DC2-150280MGY
Part Number: AMA42DC2-150280MGY
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: aimtec
Description: 85 264VAC 15VAC 2.8A 42W
Packaging: Case
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency CE
  • Operating Temperature -25°C ~ 60°C
  • Polarization Positive Center
  • Form Desktop (Class II)
  • Input Type Cord
  • Power (Watts) 42 W
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Input Connector IEC 320-C8
  • Voltage - Output 15V
  • Current - Output (Max) 2.8A
  • Cord Length 59" (1.50m)
  • Standard Number 60601-1
  • Weight 0.35 lb (160 g)
  • Efficiency 88.4%
  • Region Utilized Europe, North America, United Kingdom
  • Output Connector Barrel Plug, 4.4mm I.D. x 6.5mm O.D. x 11.0mm