AM950-1450CIR196
AM950-1450CIR196
Part Number: AM950-1450CIR196
Product Classification: RF Circulators and Isolators
Manufacturer: Anatech Microwave Company
Description: 0.950-1.450 GHz Circulator
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Module
  • Supplier Device Package Module
  • Insertion Loss 0.4dB (max)
  • Type Circulator
  • Isolation 18dB (Min)
  • Connector Type SMA-FEMALE
  • VSWR 1.25
  • Power - Average Forward 50 W
  • Frequency 950 MHz ~ 1.45 GHz