AM15EW-2412SZ
AM15EW-2412SZ
Part Number: AM15EW-2412SZ
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: DComponents
Description: DC DC CONVERTER 12V 15W
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Efficiency 85%
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Power (Watts) 15 W
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Current - Output (Max) 1.25A
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Features Remote On/Off
  • Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)