AM15E-1224DZ
AM15E-1224DZ
Part Number: AM15E-1224DZ
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: DComponents
Description: DC DC CONVERTER +/-24V 15W
Packaging: Tube
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Package / Case -
  • Control Features -
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Input (Max) 18V
  • Efficiency 85%
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Power (Watts) 15 W
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Voltage - Output 2 -24V
  • Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Standard Number 62368-1
  • Current - Output (Max) 310mA, 310mA
  • Approval Agency CE, cULus, cURus, EN, IEC, UL
  • Voltage - Output 1 -24 ~ 24V