AM1090S816
AM1090S816
Part Number: AM1090S816
Product Classification: SAW Filters
Manufacturer: Anatech Electronics Inc.
Description: FILTER SAW 1.09GHZ 8-SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Applications -
  • Package / Case 8-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
  • Height (Max) 0.055" (1.40mm)
  • Bandwidth 12MHz
  • Frequency - Center 1.09GHz