ALVHDFT187A8
ALVHDFT187A8
Part Number: ALVHDFT187A8
Manufacturer: Hoff-Trex®
Description: CONN QC RCPT 22-16AWG F RED .187
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Contact Material Brass
  • Contact Finish Tin
  • Gender Female
  • Color Red
  • Insulation Fully Insulated
  • Termination Crimp
  • Terminal Type Standard
  • Wire Gauge 18-22 AWG
  • Tab Width 0.187" (4.75mm)
  • Tab Thickness 0.020" (0.51mm)
  • Length - Overall 0.807" (20.50mm)
  • Insulation Diameter -
  • Tab Length 0.252" (6.40mm)