AIMDC-420-1000V
AIMDC-420-1000V
Part Number: AIMDC-420-1000V
Product Classification: Current/Voltage Transducer Monitors
Manufacturer: Aim Dynamics
Description: TRANSDUCER 0-1000V:4-20MA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -35°C ~ 100°C
  • Output 4 ~ 20mA
  • Type DC Voltage Transducer
  • Response Time 10ms
  • Mounting Type DIN Rail, Wall Mount
  • Input Range 0 ~ 1000VDC
  • Accuracy 0.005%
  • Voltage - Supply 15 ~ 36VDC