AFY240320B0-2.4INTH
AFY240320B0-2.4INTH
Part Number: AFY240320B0-2.4INTH
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Orient Display
Description: 2.4" IPS TFT 1000NITS MCU/RGB/SP
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Viewing Area -
  • Background Color Black
  • Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
  • Touchscreen Non-Touch
  • Controller Type ST7789Vi
  • Interface 18-Bit (RGB), SPI
  • Dot Pitch 0.15mm W x 10.80mm H