AF4012H30A0T
AF4012H30A0T
Part Number: AF4012H30A0T
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AIRMATRIX FUSE, 75VDC, 30A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Response Time Slow Blow
  • Current Rating (Amps) 30 A
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Melting I²t 570.0
  • Package / Case 2-SMD, Square End Block
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
  • DC Cold Resistance 0.00135 Ohms
  • Voltage Rating - DC 75 V
  • Size / Dimension 0.398" L x 0.130" W x 0.130" H (10.10mm x 3.30mm x 3.30mm)