AF2-3.00V125TM
AF2-3.00V125TM
Part Number: AF2-3.00V125TM
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AIRMATRIX FUSE, 125VDC, 125VAC,
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Current Rating (Amps) 3 A
  • Response Time Fast Blow
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • Package / Case 2410 (6125 Metric)
  • Melting I²t 1.73
  • Size / Dimension 0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
  • DC Cold Resistance 0.0249 Ohms