ADT08025115BH
ADT08025115BH
Part Number: ADT08025115BH
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: YS TECH USA
Description: 80X25MM 115V BALL 3600/4000 TERM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature -
  • Ingress Protection -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Termination 2 Wire Leads
  • Voltage Range -
  • Material - Frame Aluminum
  • Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
  • Static Pressure 0.260 in H2O (64.8 Pa)
  • Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C
  • Width 25.00mm
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Current Rating (Amps) 0.190A
  • RPM 4000 RPM
  • Air Flow 55.0 CFM (1.54m³/min)
  • Noise 45.5dB(A)
  • Voltage - Rated 115VAC/230VAC