ADG-L-115-90
ADG-L-115-90
Part Number: ADG-L-115-90
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Preen (AC Power Corp.)
Description: Programmable DC power source
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Type Bench (AC to DC)
  • Voltage - Supply 187 ~ 264VAC
  • Current Regulation - Line 0.1%
  • Power (Watts) 10000W
  • Display Type 5" Touch Screen
  • Size / Dimension 27.200" L x 17.400" W x 5.200" H (89.00mm x 442.00mm x 650.00mm)
  • Features Memory, Programmable, LAN, RS-232, RS-485, and USB Interface
  • Voltage Regulation - Line 0.1%
  • Current Regulation - Load 0.2%
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.08% + 100mV; 0.3% + 60mA
  • Voltage Regulation - Load 0.3%
  • Weight 58.5 lbs (26.5 kg)
  • Voltage - Output 0 ~ 115VDC
  • Current - Output 0 ~ 90A