AD-24P292J-1
AD-24P292J-1
Part Number: AD-24P292J-1
Product Classification: Coaxial Connector (RF) Adapters
Manufacturer: Amphenol RF
Description: 2.4MM PLUG TO 2.92MM JACK ADAPTE
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Ingress Protection -
  • Includes -
  • Mounting Feature -
  • Mating Cycles -
  • Impedance 50 Ohms
  • Center Contact Plating Gold
  • Center Contact Material Beryllium Copper
  • Insertion Loss -
  • Adapter Type Plug to Jack
  • Conversion Type Between Series
  • Center Gender Female to Male
  • Style Straight
  • Fastening Type Threaded, Threaded
  • Body Material Stainless Steel
  • Frequency - Max 40 GHz
  • Convert To (Adapter End) 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
  • Convert From (Adapter End) 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin
  • Dielectric Material Polyetherimide (PEI)
  • Body Finish Passivated
  • Adapter Series 2.4mm to 2.92mm