AD-1500-15-C11
AD-1500-15-C11
Part Number: AD-1500-15-C11
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Cotek
Description: 1500W Power Supply
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 15V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 90%
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output 1 100 A
  • Standard Number 62368-1
  • Operating Temperature -25°C ~ 60°C (With Derating)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
  • Approval Agency CB, CE, cURus, TUV, UKCA
  • Power (Watts) 1.5kW
  • Size / Dimension 11.04" L x 5.03" W x 2.52" H (280.4mm x 127.8mm x 64.0mm)