ACTL-0750-020 OPT C0.6
ACTL-0750-020 OPT C0.6
Part Number: ACTL-0750-020 OPT C0.6
Product Classification: Current Sense Transformers
Manufacturer: Continental Control Systems
Description: CURR SENSE XFMR 100:1 20A INLINE
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Weight -
  • Current Rating (Amps) 20 A
  • Termination Style Wire Leads
  • ET (Volt-Time) -
  • Current Ratio -
  • DC Resistance (DCR) -
  • Frequency Range 50/60Hz
  • Type Non-Invasive (Split Core)
  • Turns Ratio - Primary:Secondary 100:1
  • Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
  • Size / Dimension 2.378" L x 0.902" W (60.40mm x 22.90mm)