ACS71010GMATR-080B5
ACS71010GMATR-080B5
Part Number: ACS71010GMATR-080B5
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Description: 800V REINFORCED ISOLATION HIGH-A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Mounting Type -
  • Package / Case -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Voltage - Supply 5V
  • Grade Automotive
  • Current - Supply (Max) -
  • Qualification AEC-Q100
  • Accuracy -
  • Output Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Sensitivity 25mV/A
  • Linearity -
  • Frequency 400kHz
  • Sensor Type Hall Effect
  • Current - Sensing 80A