ACS37035KLACTR-020B5
ACS37035KLACTR-020B5
Part Number: ACS37035KLACTR-020B5
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Description: 20A, 5V, 1MHZ MAGNETIC CURRENT S
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Grade Automotive
  • Current - Supply (Max) -
  • Supplier Device Package 16-SOIC
  • Qualification AEC-Q100
  • Accuracy ±3%
  • Output Analog Voltage
  • For Measuring DC
  • Polarization Bidirectional
  • Linearity -
  • Response Time 450ns
  • Sensitivity 100mV/A
  • Sensor Type Hall Effect
  • Current - Sensing ±20A
  • Frequency DC ~ 1MHz