ACE-G10LN1555CP
ACE-G10LN1555CP
Part Number: ACE-G10LN1555CP
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: AC Electronics
Description: 10W SLIM CASE CONSTANT POWER EME
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Programmable Not Verified
  • Termination Style Wire Leads
  • Efficiency -
  • Power (Watts) 36 W
  • Operating Temperature 0°C ~ 55°C
  • Dimming Analog
  • Current - Output (Max) 660mA
  • Topology AC DC Converter
  • Features OTP, OVP, SCP
  • Standard Number -
  • Ratings IP30
  • Voltage - Input (Min) 120VAC
  • Voltage - Input (Max) 277VAC
  • Approval Agency cULus, FCC
  • Type Constant Power
  • Voltage - Output 15 ~ 55V
  • Size / Dimension 16.60" L x 1.18" W x 1.00" H (421.6mm x 30.0mm x 25.4mm)