ACE-G10I-1555CP
ACE-G10I-1555CP
Part Number: ACE-G10I-1555CP
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: AC Electronics
Description: 10W CONSANT POWER EMERGENCY BACK
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Termination Style Wire Leads
  • Efficiency -
  • Power (Watts) 10 W
  • Operating Temperature 0°C ~ 55°C
  • Dimming -
  • Current - Output (Max) 660mA
  • Topology AC DC Converter
  • Features OTP, OVP, SCP
  • Standard Number -
  • Ratings IP30
  • Voltage - Input (Min) 120VAC
  • Voltage - Input (Max) 277VAC
  • Approval Agency cULus, FCC
  • Type Constant Power
  • Voltage - Output 15 ~ 55V
  • Size / Dimension 9.50" L x 1.70" W x 1.20" H (241.3mm x 43.2mm x 30.5mm)