AC-14-02212
AC-14-02212
Part Number: AC-14-02212
Product Classification: Power, Line Cables and Extension Cords
Manufacturer: CompuCablePlusUSA
Description: EXTEN PWR CORD C14/C13 14AWG 12'
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Color Black
  • Voltage Rating 250V
  • Operating Temperature -20°C ~ 105°C
  • Approved Countries Canada, United States
  • Wire Gauge 14 AWG
  • Number of Conductors 3
  • Current Rating (Amps) 15A