AA600V-10-0.027
AA600V-10-0.027
Part Number: AA600V-10-0.027
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 0.027uF at 600V Audience Auricap
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Capacitance 0.027 µF
  • Voltage Rating - DC 600V
  • Size / Dimension 0.500" L x 0.449" W (12.70mm x 11.40mm)