AA600V-1-0.00056
AA600V-1-0.00056
Part Number: AA600V-1-0.00056
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 560pF 600V (1%) Audience Auricap
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Tolerance ±1%
  • Capacitance 560 pF
  • Termination Wire Leads
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Voltage Rating - DC 600V
  • Size / Dimension 0.500" L x 0.205" W (12.70mm x 5.20mm)