AA400V-10-4.0
AA400V-10-4.0
Part Number: AA400V-10-4.0
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 4.0uF at 400V Audience Auricap
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Voltage Rating - DC 400V
  • Termination Wire Leads
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Size / Dimension 1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
  • Capacitance 4 µF