AA3000V-10-0.01
AA3000V-10-0.01
Part Number: AA3000V-10-0.01
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 0.01uF at 3000V Audience Auricap
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Termination Wire Leads
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
  • Capacitance 0.01 µF
  • Size / Dimension 0.882" L x 0.701" W (22.40mm x 17.80mm)