AA200V-10-5.6
AA200V-10-5.6
Part Number: AA200V-10-5.6
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 5.6uF at 200V Audience Auricap
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Capacitance 5.6 µF
  • Termination Wire Leads
  • Voltage Rating - DC 200V
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Size / Dimension 1.220" L x 1.024" W (31.00mm x 26.00mm)