AA200V-10-43
AA200V-10-43
Part Number: AA200V-10-43
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 43uF at 200V Audience Auricap
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Termination Wire Leads
  • Voltage Rating - DC 200V
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Capacitance 43 µF
  • Size / Dimension 2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)