AA200V-10-35
AA200V-10-35
Part Number: AA200V-10-35
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 35uF at 200V Audience Auricap
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Termination Wire Leads
  • Voltage Rating - DC 200V
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Capacitance 35 µF
  • Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)