AA200V-10-2.7
AA200V-10-2.7
Part Number: AA200V-10-2.7
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 2.7uF at 200V Audience Auricap
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Capacitance 2.7 µF
  • Termination Wire Leads
  • Voltage Rating - DC 200V
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Size / Dimension 1.024" L x 0.748" W (26.00mm x 19.00mm)