AA200V-10-24
AA200V-10-24
Part Number: AA200V-10-24
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Audience
Description: 24uF at 200V Audience Auricap
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Termination Wire Leads
  • Voltage Rating - DC 200V
  • Applications Audio
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Capacitance 24 µF
  • Size / Dimension 1.575" Dia x 1.850" L (40.00mm x 47.00mm)